Fogak és a dohányzás
A fogak és a dohányzás
Már említettük, hogy a dohányban lévő nikotin több ezer vegyületet tartalmaz és a szájüreg nyálkahártyáján keresztül ezek felszívódnak, majd kifejtik hatásukat. Roncsolja a sejtek működését, a nyálkahártyát. A dohányos szájürege nagyobb százalékban lesz kitéve megbetegedésekre, fertőzésekre. Tönkre teheti az állkapocs csontot is. Romlik a fogíny vérellátottsága, mert összeszűkülnek az erek, ebből következik a fogínygyulladás, ami elég kellemetlen problémákat okoz. Akik régóta dohányoznak, azoknál a fogíny gyulladása hosszan tartó, hosszútávon a fogágy elsorvad, majd összezsugorodik, így a fogakat nem lesz ami stabilan tartsa a fogakat, ezért kihullanak. Legrosszabb esetben rosszindulatú daganatok kialakulásához is vezethet, 2000-ben Magyarországon kb. 1700 ember halt meg szájüregi rosszindulatú daganatok miatt és ez azóta csak nőtt. Fontos, hogy időnként mindenki keresse fel fogorvosát, olyan elváltozásokat is észrevehet, amiket mi nem is sejtenénk.
Szerintetek ő hány dobozzal szív naponta?
Szerintem is NULLA.
Mennyibe kerül egy fog?
Az „Academy of General Dentistry” (USA) szerint napi egy doboz cigaretta 2 fog elvesztésébe kerül minden 10. évben, tehát egy dohányos 16 év alatt elveszítheti teljes fogazatát. Képzeld el, tizennégy éves vagy, rászoksz a cigire de lehet hogy harminc éves korodban protézisre lesz szükséged (ha lesz rá pénzed) mert kihullanak a fogaid!
Mivel a dohányosok védekezőrendszere gyengült, a fogíny gyulladása hosszan tartó, sőt hosszútávon a fogágy sorvadásához, zsugorodásához vezethet, így a fogakat nem tudja kellően stabilan tartani, ezért kihullanak.
A fogak elszíneződése
A fog színe öröklődik, de természetesen befolyásolják az étkezési szokások és azok az italok is amiket fogyasztunk. Ezen anyagok mindegyikében található valamilyen sav, ami megbontja a fogzománc felszínét és így könnyen megragadnak a fogak felületén. Ezek a savak akkor is veszélyesek, ha közvetlenül fogmosás előtt fogyasztottál belőlük, mivel a fogmosás és a bevitt sav együtt dörzsölése, a fogzománc sérülését okozhatja.
A legerősebb fogszínezők a következőek:
Kávé
Vörösbor
Tea
Kóla
Mesterséges ételek
Most nem mondom azt, hogy tessék leszokni mert ártalmasak a fogakra, ezek olyan dolgok amiket az ember szeret.
Milyen jól esik reggel meginni egy forró teát, vagy egy erős kávét, néha még a kólát is megkívánja az ember, de mindezt lehet mértékkel és így talán megőrizhetjük fogaink fehérségét illetve egészségét.
Találtam egy érdekes cikket:
10 tipp az egészséges és fehér fogakért
1. Térj át "fogfehérítő diétára"
Bizonyára imádod a feketekávét, teát vagy vörösbort, esetleg a dohányzás és a cigarettázás is mindennapi dolog nálad. Mindezek nem segítenek a gyöngyfehér fogak elérésében. Egyéb fogszínező ételek a kóla, sötét gyümölcslevek, szószok.
Alapvető szabály, hogy ha sötét ételt teszel szádba, az valószínűleg nyomot hagy a fogaidon is. Étkezés után mindig azonnal mosd meg a fogaidat egy jó fehérítőszerrel rendelkező fogkrémmel. Kényelmes fogtisztítási módszer, ha megeszel egy almát.
2. Vizsgáld meg a fogkefédet
A hagyományos fogkeféket 2-3 havonta cserélni kell, ellenkező esetben a baktériumokat folyamatosan visszajuttatod a szádba. A legjobb fogmosási technika, hogy a fogkefét 45 fokos szögben tartod az ínyedhez képest és lassú körkörös mozdulatokkal tisztítod. Fogd úgy a fogkefét, mint egy ceruzát, így nem dörzsölöd túl erősen.
3. A nyelv tisztítása
Minden reggel végig kell dörzsölni a nyelvet, így eltávolítod a lepedéket és felfrissíted a leheleted. A rossz lehelet egyik fő oka a nyelven megtelepedett baktériumok jelenléte, amelyeket jobb minden reggel lekaparni.
4. Egyél tisztító ételeket
Egyes növények különösen jó fogtisztító hatással bírnak. Már említettük az almát, ilyen még a sárgarépa, zeller és a pattogatott kukorica. A legjobb eredmény érdekében tartogasd ezeket az ételeket az étkezés utolsó fogásának, főleg ha nincs módodban fogat mosni étkezés után.
5. Gargalizálás almaecettel
Gargalizálj reggelente almaecettel, mert ez segít eltávolítani a fogakon levő foltokat, elpusztítja a baktériumokat az ínyről és a szájból.
6.Szódabikarbóna
Heti egyszer moss fogat szódabikarbónával, mert nagyszerű fogfehérítő hatása van. Használd pontosan úgy, mint a fogkrémet. Alternatív fogkrémnek sót is használhatsz. Csak figyelj arra, hogy köpd ki, hisz nincs szükséged fölösleges nátriumra! Továbbá, ha érzékeny a fogínyed, kétnaponta moss fogat sóval, ettől megerősödik az íny.
7. Fogselyem
Tanulj meg fogselymet használni tükör nélkül is - kitisztíthatod a fogakat az autóban, az ágyban vagy fontos találkozók előtt, ahol nincs tükör. Vásárolj több csomag fogselymet, és helyezz el mindenhova egyet: autóban, lakásban, munkahelyen, táskában.
8. Maradj friss
A legjobban úgy ellenőrizheted leheletedet, ha a tenyereidet a szád elé teszed és belelehelsz. Ha szaga van, akkor itt az ideje egy cukormentes mentolos rágóhoz. Használsz szájvizet? Ha igen, győződj meg róla, hogy alkohol-mentes. A legtöbb szájvíz alkoholos, ezért kiszárítja a szöveteket, és érzékenyebbé teszi a fogakat és az ínyet a baktériumokkal szemben.
9. Rúzsok
Tudtad, hogy a fogak fehérebbnek tűnnek, ha élénkebb és hidegebb árnyalatú rúzst használsz? Válassz egy közepes korall vagy világosabb vörös rúzst. A nagyon világos rúzsok kimutatják a fogak sárgáját.
10. Rendszeres fogmosás
Két fő alkalom van egy nap, amikor a fogmosás kötelező: reggel mi után felkelsz, és este mi előtt lefekszel. Ez azért van így, mert a nyál éjjel kiszárad, így a legjobb, ha a lepedéket lefekvés előtt letisztítjuk. Ugyanezért kell reggel is fogat mosni, hogy megszabadulj az éjjel felhalmozódott baktériumoktól.
Forrás: Bien.hu